ایل  قشقایی

عشایر قشقایی یکی از اقوام ایرانی هستند که در دشت‌های استان فارس سکونت دارند. این قوم که اصالتا ترک هستند، در زمان سلجوقیان، تیموریان و صفویه در مناطق مختلف ایران سکونت پیدا کردند.

قشقایی‌ها جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون نفر هستند و امروزه در محدوده‌ای که در شمال به استان اصفهان و استان چهارمحال و بختیاری و از شرق به استان کرمان و از غرب به استان خوزستان و در جنوب به خلیج همیشگی فارس محدود می‌شود، زندگی می‌کنند.

ویژگی‌های عشایر قشقایی

قشقایی‌ها را می‌توان یکی از نجیب‌ترین اقوام ایرانی دانست. از مهمترین ویژگی‌های اخلاقی مردان و زنان قشقایی می‌توان به ساده‌دلی و پاک طینتی، پایمردی و شجاعت اشاره کرد.

عشایر قشقایی افرادی ذاتا شاد هستند و علاقه زیادی به برگزاری جشن‌ و مراسم‌های شادی به مناسبت‌های مختلف دارند. علاوه بر این در میان علاقمندی‌های ایل قشقایی علاقه شدید به موسیقی، نوشیدن چای و کشیدن قلیان نیز دیده می‌شود.

پوشاک عشایر قشقایی

شادی و سرزندگی از ویژگی‌های بارز قوم قشقایی است. تجلی این شادی و سرزندگی را می‌توان در لباس‌های این قوم به وضوح دید. استفاده صحیح از رنگ‌های شاد در کنار استفاده از طرح‌های منحصر به فرد زیبایی خاصی را به پوشاک این قوم دلیر و شجاع ایرانی بخشیده است. در این بخش نگاهی کوتاه به پوشاک مردان و زنان عشایر قشقایی خواهیم انداخت.

پوشاک مردان عشایر قشقایی

مردان عشایر قشقایی مردانی خونگرم، دلیر و ساده‌دل هستند. این شجاعت در تمامی بزنگاه‌های تاریخی در خدمت ایران قرار گرفته است. از دلاوری‌های آنها در انقلاب مشروطه گرفته تا نقش پر رنگ آن‌ها در جریان ملی شدن صنعت نفت. این ابهت و مردانگی مردان ایل قشقایی در لباس محلی آن‌ها نیز تجلی یافته است. اجزای اصلی لباس مردان قشقایی ۵ تکه است که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم:

کلاه دو گوشی

برک دوگوشی یا کلاه دو گوشی کلاهی نمدی است که از پشم لطیف بز تهیه می‌شود. این کلاه معمولا به رنگ‌های نخودی و خاکستری است.

ارخالق

این لباس اصلی‌ترین جزء لباس مردان قشقایی است و به صورت نیم تنه‌ای است که تا پایین کمربند می‌رسد و بر روی لباس زیر پوشیده می‌شود.

شال کمر

پارچه‌ای است که همانطور کهز از نامش پیداست بر روی کمر بسته می‌شود. طول این شال ۵ تا ۶ متر است و معمولا به رنگ قهوه‌ای یا سفید است.

شلوار

پیراهن

پوشاک زنان عشایر قشقایی

لباس زنان قشقایی نیز یکی دیگر از نمادهای شادی و سرزندگی ایل قشقایی است. استفاده از رنگ‌های شاد در کنار زیورآلات زیبایی بی‌نظیری را به لباس عشایر قشقایی بخشیده است.

لباس، پیشانی بند و رنگ لباس وجه تمایز طایفه‌های مختلف قشقایی است. در لباس زنان قشقایی تنبانهای زیرین از پارچه‌های ارزان است و دامن‌های رویی از جنس مخمل، زری و تور است که حاشیه آن‌ها تزیین می‌شود.

چارقد قشقایی

چارقد یا همان روسری پارچه سه گوشی است که زنان قشقایی از آن به عنوان پوشش سر استفاده می‌کنند. حاشیه‌های این پوشش سر را معمولا مهره‌دوزی می‌کنند.

شلیته قشقایی

قرقره تومبان نام دیگر شلیته است و دامنی کوتاه و پرچین است که اکثرا به رنگ‌های روشن دیده می‌شود. استفاده روزمره از شلیته در میان عشایر کاهش یافته و از آن بیشتر در مراسم‌های جشن و رقص‌های محلی استفاده می‌شود.

تنبان یا زیرجامه قشقایی

زیر جامه ایل قشقایی از چهار یا پنج دامن تشکیل شده است که بر روی هم پوشیده می‌شوند. تنبانهای زیرین از پارچه‌های ارزان قیمتی مانند چیت گلدار است اما دامن‌های رویی از پارچه‌های مخمل، زری یا تور است.

یاغلوق زنان قشقایی

به آن دستمال سر نیز گفته می‌شود و جنس آن از ابریشم است. این پارچه چهارگوش را در جهت یکی از قطرهای آن تا می‌کنند و مانند دستمال سر در پشت سر گره می‌زنند. همچنین قسمت جلوی آن در پیشانی به چارقد متصل می‌شود.

کینگ زنان قشقایی

همان پیراهن زنان قشقایی است که بلند بوده و تا زیر زانو ادامه دارد و یقه آن کاملا بسته است. به جهت بلند بودن لباس و برای آنکه بانوان قشقایی به راحتی بتوانند حرکت کنند، در دو سمت این پیراهن دو چاک از بالا به پایین وجود دارد. علاوه بر این آستین‌های این پیراهن تا مچ دست ادامه دارد.

آرخالق زنان قشقایی

آرخالق پوششی نیم تنه است که اغلب به عنوان پوششی در فصل سرد سال توسط بانوان قشقایی استفاده می‌شود. در قسمت زیر بغل این لباس سوراخ‌هایی در نظر گرفته شده است تا مانع حرکت راحت دست نشود.

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: ۰ میانگین: ۰]