رد کردن لینک ها

کریشی بلوچی دست بافته زیبای زنان هنرمند بلوچ

در گذشته که هنوز فناوری دیجیتال زندگی مردمان کره ی زمین را تسخیر نکرده بود که برای مثال از فناوری چاپ دیجیتال بتوانند در چاپ روسری و چاپ پارچه بهره بگیرند. خلاقیت بود که حرف اول را در آفرینش لباس ها و پارچه های می زد و همین امر سبب می شد زنان در هر خطه ای از این سرزمین دست بافته های زیبایی را با هنر خود ایجاد نمایند.

در خطه سیستان و بلوچستان بانوان این منطقه نوعی قلاب بافی مخصوص را انجام می دهند که در نهایت منجر به تولید محصولی به نام کریشی بلوچی می شود که در ادامه این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت.

کریشی چیست ؟

در سیستان بلوچستان نوعی قلاب بافی مخصوص بوسیله سوزن کریشی و انواع ملیله، مهره، کاموا و منجوق برای تزئین پارچه، روسری، رومیزی، چادر، شال و … بصورت ظریف طراحی و دوخته می شود.

کریشی را با سوزن کریشی که میل قلاب بافی با نمره های ۱۱ و ۰.۷ میلی متر است می بافند. طرح های کریشی سرشار از خلاقیت است  و از آن در تزئین روسری بلوچی، چادر و لباس زنانه بلوچی استفاده می گردد. از آنجایی که برای تولید این لباس های زیبا زنان بلوچی زحمات زیادی می کشند می توان آن ها را در زمره گران ترین و فاخرترین لباس های ایران دانست.

از کریشی در چه مواردی استفاده می شود ؟

کریشی بافی نوعی قلاب بافی است و هنر ترکیبی با سوزن دوزی بلوچی است که از آن در لبه دامن لباس سنتی بلوچی استفاده می شود که به آن رنگ و لعاب زیبای می بخشد. کریشی همواره باید با نخ کاموا یا نخ قلاب بافی بافته شود و رنگ های آنها باید با رنگ سوزن دوزی همخوانی داشته باشد. کاربرد های دیگر کریشی در لبه شال و لبه چادر زنان بلوچ است.

این نوع بافت که سرشار از رنگ های شاد است و طرح های آن رازی است بین زنان بلوچ و هنر دست شان تنها در لباس های زنان این خطه کاربرد دارد و از آنها نمی توان اثری در لباس تماما سفید مردان بلوچ پیدا کرد .

در ادامه این مطلب نمونه های زیبایی از کریشی و کاربرد های مختلف آن در پوشاک زنان بلوچ را برای شما قرار خواهیم داد. تا با دست بافته های زنان بلوچ که سرشار از عشق، تنوع رنگ و هنرمندی است بیشتر آشنا شوید.

کریشی , کریشی بافی , کریشی دوزی , آموزش کریشی

آموزش کریشی بافی بوسیله قلاب و مهره نخ مخصوص

کریشی , کریشی بافی , کریشی دوزی , آموزش کریشی

نمونه ای از بافت کریشی بر روی لبه روسری

کریشی , کریشی بافی , کریشی دوزی , آموزش کریشی

نمونه ای از بافت کریشی بر روی لبه چادر

کریشی , کریشی بافی , کریشی دوزی , آموزش کریشی

طرح های زیبا کریشی

کریشی , کریشی بافی , کریشی دوزی , آموزش کریشی

نمونه ای از یک کریشی شیک و زیبا

لینک کوتاه مطلب : https://scarfbank.com/?p=6140

به گفتگو بپیوندید