۰

کریشی بلوچی دست بافته زیبای زنان هنرمند بلوچ

کریشی
بازدید 7843

هنر سوزن‌دوزی

یکی از انواع باکیفیت و جذاب پوشاک که امروزه بسیار مورد  استفاده قرار می‌گیرد، کریشی بلوچی می‌باشد. در گذشته که هنوز فناوری دیجیتال زندگی مردمان کره ی زمین را تسخیر نکرده بود که برای مثال از فناوری چاپ دیجیتال بتوانند در چاپ روسری و چاپ پارچه بهره بگیرند. خلاقیت بود که حرف اول را در آفرینش لباس ها و پارچه های می زد و همین امر سبب می شد زنان در هر خطه ای از این سرزمین دست بافته های زیبایی را با هنر خود ایجاد نمایند. این کریشی از انواع بسیار مناسب و زیبای محصولات سوزن دوزی می‌باشد که در سیستان و بلوچستان تهیه می‌شود. هنر سوزن دوزی از مهم‌ترین هنرهای مردم سیستم و بلوچستان است و با ظرافت و هنر بسیاز زیاد بانوان بلوچ این کار انجام می‌شود. هنر سوزن دوزی سیستان و بلوچستان، خلاقیت و نشاط بسیار زیادی به شما می‌دهد هنگامی که از پوشاک و هنر این استان مانند انواع کریشی بلوچی استفاده بکنید. در خطه سیستان و بلوچستان بانوان این منطقه نوعی قلاب بافی مخصوص را انجام می‎‌دهند که در نهایت منجر به تولید محصولی به نام کریشی بلوچی می شود که در ادامه این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت. هنر سوزن‌دوزی توسط زنان بلوچ انجام می‌شود و صنعت دوزندگی و دست دوزی جلیقه و لباس زنانه در سیستان و بلوچستان بسیار زیاد انجام می‌شود. صنعت دوزندگی و دوخت جلیقه و لباس زنانه با قدرت بسیار زیادی در این استان انجام می‌شود و نخ با کیفیت و دقت مناسب دوخته می‌شود. هنز سوزن دوزی را دختران سیستان و بلوچستان از مادران خود یاد می‌گیرند و این هنر نسل به نسل منتقل می‌شود و امروزه نیز از این هنر برای دوخت لباس‌هایی مانند کریشی بلوچی جدید نیز بسیار استفاده می‌شود.

کریشی بلوچی زیبا

کریشی بلوچی زیبا

سوزن دوزی از این جهت در سیستان و بلوچستان بسیار رواج دارد که در گذشته تجارت ابریشم و استفاده از پارچه‌های ابریشمی در این استان بسیار رواج داشته است. این موضوع کمک بسیار زیادی به رشد بسیار زیاد هنر سوزن دوزی در این استان کرده است. هنر سوزن دوزی در سیستان و بلوچستان به قدری رشد کرده است که قابلیت ترکیب با هنرهای دیگر مانند آینه‌دوزی، قلاب بافی و سرزیح هم دارد و می‌توان خلاقیت بسیار بیشتری با استفاده از این هنر به خرج داد، تا جایی که محصولات جدید‌تری مانند کریشی بلوچی مدل جدید، کریشی بلوچی حلقه‌ای و… امروزه وارد بازار شده است و کیفیت بسیار بیشتری به فرآیند چاپ روسری بخشیده است. در هنز سوزن دوری بلوچ رنگ‌های بسیار زیادی با یک‌دیگر ترکیب شده‌اند و انواع طیف‌های پررنگ و کم‌رنگ باعث زیبایی هر چه بیشتر محصولات دوخته‌شده بلوچ شده‌اند.

امروزه سوزن دوزی بلوچی کاربرد بسیار زیاد در صنعت‌های مختلف طراحی و زیبایی دارد. تا جایی که امروزه برای طراحی مبل‌ها از پارچه‌های سوزن دوزی استفاده می‌شود و روکش‌ها و طرح‌های بسیار عالی از انواع مبلمان امروزه در دسترس است. از پارچه‌های سوزن دوزی شده می‌توانید برای ساخت سجاده استفاده کنید. امروزه انواع سجاده باکیفیت با استفاده از هنر سوزن دوزی بلوچی تهیه می‌شوند. این امکان وجود دارد که از پارچه‌های سوزن‌دوزی شده برای روتختی و رویه نشیمن استفاده بکنید. هم‌چنین طرح‌های مختلف سوزن دوزی را می‌توانید به عنوان آثار هنری و محصولات تزیینی بر روی دیوار خانه نصب کنید و با دیدن این طرح‌ها، بیشترین لذت را ببرید.

شما می‌توانید سوزن‌دوزی پارچه‌ها را انجام بدهید و از پارچه سوزن دوزی شده در وسایلی مانند کیف و کفش استفاده کنید. هم‌چنین از پارچه‌های سوزن‌دوزی شده در پوشاک و لباس‌های محلی هم از گذشته‌های دور استفاده می‌شد. در سوزن دوزی بلوچ نقش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید تهیه بکنید. از جمله این نقش‌ها، نقوش انسانی می‌باشند که در آن طرح انسان بر روی پارچه قالیچه سوزن‌دوزی می‌شود. از هنر سوزن دوزی بلوچی شما می‌توانید برای طراحی انواع نقوش حیوانی استفاده کنید و حیواناتی که در اطراف شما حضور دارند را بر روی پارچه‌های مختلف رسم کنید.

لوازم تهیه کریشی بلوچی

لوازم تهیه کریشی بلوچی

سوزن دوزی بلوچ کمک زیادی به طراحی نقوش گیاهی می‌کند. از کنار هم قرار گرفتن انواع انواع اشکال هندسی در کنار یک‌دیگر می‌توانید انواع گل و نقوش گیاهی را به راحتی سوزن دوزی کنید. طرح‌های بسیار بیشتری در هنر سوزن دوزی بلوچی وجود دارد. از دیگر طرح‌های رایج در سوزن دوزی، می‌توان به انواع طرح‌های گل، طرح‌های هندسی، طرح‌های حاشیه یا اطراف گل، طرح‌های چشم و صورت، طرح‌های وسایل زندگی، طرح‌های اجزای طبیعت و طرح‌های انواع حیوانات اشاره کرد که هر کدام دارای زیبایی و جذابیت بسیار بالایی برای شما می‌باشند.

لوازم تهیه کریشی بلوچی

یکی از هنرهای سوزنی زنان و دختران سیستان و بلوچستان، کریشی می‌باشد که از هنرهای بسیار زیبا و دل‌نشین این کشور حساب می‌شود. کریشی بلوچی نوعی قلاب بافی مخصوص سیستان و بلوچستان است که با استفاده از سوزن کریشی، منجوق، مهره و کاموا بافته می‌شود. از انواع کریشی بلوچی شما می‌توانید برای زیبا کردن لباس، روسری، شال و چادر و… استفاده بکنید. تهیه انواع مدل کریشی بلوچی، نیاز به سرعت و مهرات بسیار زیادی دارد تا بتوانید یک بافتنی خوب کریشی را آماده بکنید و از کریشی بلوچی به راحت‌ترین شکل استفاده کنید. برای تهیه کریشی بلوچی کوچک و مناسب شاید لازم باشد که روزها و هفته‌ها در بار اول تمرین بکنید. پس از تمرین بسیار زیاد در دوخت کریشی می‌توانید از کریشی بلوچی جدید استفاده کنید. ملزومات کریشی بلوچی، سوزن کریشی، مهره، کاموا، انواع پارچه، نخ خیاطی و سوزن خیاطی می‌باشد.

در سیستان بلوچستان نوعی قلاب بافی مخصوص بوسیله سوزن کریشی و انواع ملیله، مهره، کاموا و منجوق برای تزئین پارچه، روسری، رومیزی، چادر، شال و … بصورت ظریف طراحی و دوخته می شود. سوزن کریشی دارای شماره ۱۱ و اندازه نوک خم شده ۰.۷ میلی‌متر می‌باشد و از این سوزن بسیار بیشتر از انواع دیگر در تهیه کریشی بلوچی استفاده می‌شود. از انواع مهره و ملیله و منجوق در تهیه کریشی باید استفاده کرد. بیشترین مهره استفاده شده مهره دوبی می‌باشد و دارای کیفیت و طرح بسیار عالی می‌باشد. شما می‌توانید در کریشی از اشکال مختلفی مانند ستاره، دایره، هلال ماه و … برای زیبایی هرچه بیشتر کریشی بلوچی استفاده کنید. طرح های کریشی سرشار از خلاقیت است  و از آن در تزئین روسری بلوچی، چادر و لباس زنانه بلوچی استفاده می گردد. از آنجایی که برای تولید این لباس های زیبا زنان بلوچی زحمات زیادی می کشند می توان آن‌ها را در زمره گران‌ترین و فاخرترین لباس های ایران دانست.

در کریشی بلوچی از انواع کاموا نازک مانند کامواهای پاکستانی یا کاموا و نخ دمسه با توجه به امکانات و سلیقه‌‌ای که دارید استفاده می‌شود. شما می‌توانید از انواع پارچه برای قراردادن کریشی استفاده بکنید. به عبارتی بر روی هر پارچه‌ای می‌توان کریشی را انجام داد. کاربرد کریشی بلوچی به قدری گسترده و متنوع است که می‌توانید از آن بر روی انواع پارچه و شال و لباس و پرده استفاده بکنید. از ابزارهای کمکی در تهیه کریشی، نخ و سوزن معمولی خیاطی می‌باشد. شما می‌توانید به جای نخ و سوزن خیاطی از رشته سیم مسی هم استفاده کنید. سوزن و نخ کریشی بلوچی باید به گونه‌ای باشد که بتوانید آن را از سوراخ کوچک مهره‌ها عبور بدهید.

موارد استفاده از کریشی بلوچی

موارد استفاده از کریشی بلوچی

از کریشی در چه مواردی استفاده می شود ؟

از کریشی بلوچی در سیستان و بلوچستان بیشتر برای تزیین روسری، چادر و لباس بلوچی زنانه استفاده می‌شود. شما می‌توانید برای محکم و بادوام کردن بیشتر چادر و روسری، اطراف روسری یا چادر را کریشی کنید. استفاده از انواع کریشی جدید مانند کریشی بلوچی چابهار، چادر و روسری شما را بسیار زیباتر و جذاب‌تر هم خواهد کرد. کریشی بلوچی کمک زیادی می‌کند که روسری و چار شما نخ به نخ نشود و تار و پود آن مستحکم و قوی بماند و به راحتی باز نشود. با استفاده از کریشی بلوچی، روسری و چادر شما تا مدت‌ها صاف و زیبا می‌ماند و خراب و کهنه نمی‌شود. شما به کمک کریشی بلوچی می‌توانید جای سر خود را به راحتی مشخص بکنید و روسری یا چادر خود را از جایی که با استفاده از کریشی مشخص کرده‌اید، هر زمانی که بخواهید سر می‌کنید.

کریشی بافی نوعی قلاب بافی است و هنر ترکیبی با سوزن دوزی بلوچی است که از آن در لبه دامن لباس سنتی بلوچی استفاده می شود که به آن رنگ و لعاب زیبای می بخشد. کریشی همواره باید با نخ کاموا یا نخ قلاب بافی بافته شود و رنگ های آن‌ها باید با رنگ سوزن دوزی هم‌خوانی داشته باشد. کاربرد های دیگر کریشی در لبه شال و لبه چادر زنان بلوچ است.

این نوع بافت که سرشار از رنگ های شاد است و طرح های آن رازی است بین زنان بلوچ و هنر دست شان تنها در لباس های زنان این خطه کاربرد دارد و از آنها نمی توان اثری در لباس تماما سفید مردان بلوچ پیدا کرد.

در انواع لباس بلوچی، از کریشی بلوچی بسیار زیاد استفاده می‌شود تا استحکام و طول عمر لباس‌ها بسیار بیشتر شود. شاید تا به حال شنیده باشید که لباس‌های بلوچی دارای استحکام و قدرت زیادی هستند و به ندرت نخ‌به‌نخ می‌شوند. این به دلیل استفاده از کریشی در لباس‌های بلوچی است.  امروزه از کریشی بلوچی بیشتر برای جذابیت و زیبایی بسیار زیبا استفاده می‌شود. پس از آن، استفاده از کریشی بلوچی برای دوام بیشتر روسری و چادر بسیار توصیه می‌شود. شما می‌توانید از کریشی بلوچی و سوزن دوزی بلوچی در انواع لباس و پارچه در کل ایران استفاده بکنید و زیبایی و کیفیت لباس‌های خود را بسیار بیشتر از قبل کنید.

روسری بلوچی

روسری بلوچی از مهم‌ترین انواع لباس سیستان و بلوچستان می‌باشد که در آن از کریشی بلوچی استفاده شده است. روسری بلوچی بسیار گران‌بها و با ارزش می‌باشد. این روسری با استفاده از هنرهای سوزن دوزی سیستان و بلوچستان و طرح‌های بسیار عالی و اصیل ایرانی تهیه شده است. این روسری با استفاده از کریشی بلوچی دارای بهترین طرح و بیشترین دوام می‌باشد. روسری بلوچی کالای بسیار گران‌بها و زیبایی می‌باشد، دارای انواع بسیار زیادی است و شما می‌توانید در هر نوع و مدلی که بخواهید، این روسری را تهیه کنید. روسری بلوچی برای سنین و سلیقه‌های مختلف در دسترس می‌باشد و هر کسی که بخواهد، می‌تواند از کریشی بلوچی استفاده کند.

کریشی بلوچی مدل جدید، دارای جنس و کیفیت بسیار زیادی می‌باشد و با استفاده از بهترین پارچه‌های ابریشمی و نخی تهیه می‌شود. کریشی بلوچی نرمی و لطافت بسیار زیادی دارد و استفاده از آن، احساس آرامش و نشاط بسیار زیادی به شما می‌دهد. شما با لمس و استفاده از کریشی بلوچی، کیفیت آن را به راحتی متوجه خواهید شد و علاقه بسیار بیشتری به استفاده از کریشی بلوچی در لباس‌های خود مانند روسری خواهید داشت. جنس بسیار خوب کریشی کمک می‌کند که گردش هوا در آن به خوبی انجام بشود. به همین دلیل روسری کریشی بلوچی به خوبی بر روی سر شما می‌نشیند و  سر نمی‌خورد، دیگر نگران این نخواهید بود که روسری و چادر از سر شما بیفتد  و می‌توانید بدون نگرانی روسری و چادر را بر سر داشته باشید.

روسری کریشی بلوچی در اندازه و ابعاد مخلتف در دسترس است و شما می‌توانید هر اندازه و سایری که بخواهید این روسری را تهیه کنید. هم‌چنین انواع گوناگون روسری کریشی بلوچی با توجه به سلایق و علایق شما قابل استفاده است و این امکان برای شما به خوبی وجود دارد که با توجه به سلیقه‌ای که دارید و امکانات و کیفیتی که نیاز دارید، انواع مدل کریشی بلوچی را تهیه بکنید. تنوع کریشی بلوچی به قدری زیاد است که شما این امکان را دارید با توجه به ابزارها و امکاناتی که نیاز دارید، این نوع روسری را تهیه بکنید.

از کریشی بلوچی برای تولید انواع پوشاک بسیار استفاده می‌شود. شما با استفاده از کریشی می‌توانید تولید روسری و چاپ روسری را با بهترین کیفیت انجام دهید و از کیفیت و طراحی بسیار عالی و مناسب انواع روسری بیشترین لذت را ببرید. کریشی بلوچی طراحی و تولید انواع روسری را بسیار بهتر و مناسب‌تر از قبل می‌کند و این امکان را به شما می‌دهد که از چاپ روسری بسیار لذت ببرید و تولید روسری را با انگیزه و علاقه بسیار بیشتری انجام بدهید.

در ادامه این مطلب نمونه های زیبایی از کریشی و کاربرد های مختلف آن در پوشاک زنان بلوچ را برای شما قرار خواهیم داد. تا با دست بافته های زنان بلوچ که سرشار از عشق، تنوع رنگ و هنرمندی است بیشتر آشنا شوید.

کریشی , کریشی بافی , کریشی دوزی , آموزش کریشی

آموزش کریشی بافی بوسیله قلاب و مهره نخ مخصوص

کریشی , کریشی بافی , کریشی دوزی , آموزش کریشی

نمونه ای از بافت کریشی بر روی لبه روسری

کریشی , کریشی بافی , کریشی دوزی , آموزش کریشی

نمونه ای از بافت کریشی بر روی لبه چادر

کریشی , کریشی بافی , کریشی دوزی , آموزش کریشی

طرح های زیبا کریشی

کریشی , کریشی بافی , کریشی دوزی , آموزش کریشی

نمونه ای از یک کریشی شیک و زیبا

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: ۶ میانگین: ۴]

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع سایت مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاپ آپ خرید روسری