رد کردن لینک ها

پارچه پلی استر را بیشتر بشناسیم

پلی استر نوعی الیاف مصنوعی است که در سال ۱۹۴۱ اختراع شد و در سال ۱۹۷۰ در صنعت پوشاک با شعار ” ۶۸ روز بدون اتو کردن بپوشید” محبوب شد.

پارچه پلی استر یکی از شبیه ترین پارچه ها به الیاف طبیعی است که کاربرد گسترده ای در صنعت نساجی دارد. پارچه پلی استر از نظر ویژگی های ظاهری بسیار شبیه به ابریشم است و به عنوان ابریشم مصنوعی معروف است و هم چنین قابل ترکیب با الیاف های طبیعی مانند پشم و پنبه نیز می باشد. پلی استر نام های دیگری نیز دارد، مثلا وگدر فرانسه به نام ترگال، در آلمان به نام ترویرا و در ژاپن به نام تترون عرضه می شود.

راه تشخیص پارچه پلی استر:

سوزاندن بخشی از پارچه:

یکی از راه های تشخیص این پارچه سوزاندن گوشه ای از آن است، پلی استر هنگام سوختن جمع می شود و حالت خمیری می گیرد اما الیاف طبیعی پودر می شود و خاکستر آن می ماند.

براق بودن:

هرچه میزان براق بودن یک پارچه بیشتر باشد یعنی درصد پلی استر به کار رفته در آن بیشتر است

لمس پارچه:

پارچه های الیاف طبیعی دارای لطافت یک دستی است ولی پلی استر اینطور نیست.

از طریق بو کردن:

پارچه پلی استر برخلاف پارچه های الیاف طبیعی بوی نامطلوب پلاستیک،مانندی دارد.

مزایای پارچه پلی استر:

  • دوام و انعطاف پذیری بالا: این پارچه در برابر چین و چروک، ساییدگی، پوسیدگی و کشش بسیار مقاوم است و به مرور زمان شکل بافت خود از دست نمی دهد.
  • شستشوی آسان: این پارچه در برابر لک شدن مقاوم است و برای تمیز کردن لکه از روی این لباس نیاز به خشکشویی نیست، به راحتی شسته می‌شود و در کوتاه ترین زمان خشک می شود.
  • استحکام بالا در عین سبک بودن.
  • قدرت رنگ پذیری بالا: تنوع رنگ بالای این پارچه به دلیل همین خاصیت است.
  • عایق رطوبت: در تار و پود این پارچه به هیچ وجه آب نفوذ نمی‌کند و به عنوان عایق رطوبت بهترین انتخاب است.

معایب پارچه پلی استر:

  • ایجاد حساسیت: همانطور که گفتیم این پارچه از ترکیبات شیمیایی ساخته شده و ممکن است برای پوست ایجاد حساسیت کند، لذا بهتر از ار قسمت هایی از لباس که تماس مستقیم با بدن دارد، مانند آستر، استفاده نشود.
  • تعریق بیشتر: به دلیل نوع مواد به کار رفته در پلی استر، این پارچه خاصیت عایق مانند دارد و با حبس گرمای بدن و تعریق زیاد، ممکن است باعث ایجاد حساسیت های پوستی و عرق سوز شدن شود.
  • عدم سازگاری با محیط زیست: به دلیل شیمیایی بودن مواد تشکیل دهنده این پارچه جذب طبیعت نمی شود و به مرور زمان اثرات مخربی بر محیط زیست می گذارد.

نکات شستشو و نگهداری پارچه پلی استر:

برای شستن این پارچه بهتر است از آب ولرم و شوینده استفاده کنید و برای از بین بردن الکتریسیته ساکن آن حتما از نرم کننده استفاده کنید. پلی استر را با ماشین لباسشویی هم میتوانید بشویید.
پارچه پلی استر معمولا به اسانی چروک نمیشوند، اما برای از بین بردن چروک های آن باید درجه اتو رو بسیار کم کنید، در حدی که اتو فقط گرم شود. حرارت بالا موجب جمع شدن و از بین رفتن شکل پارچه می شود.

لینک کوتاه مطلب : https://scarfbank.com/?p=5864

به گفتگو بپیوندید