۰

چاپ مانتو

بازدید 661

همه ما هر روزه بر تن بانوان ایرانی مانتوهایی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف می‌بینیم. مانتو در کنار چادر به عنوان یکی از پوشش های رایج میان بانوان ایرانی است. گستردگی استفاده بانوان از این پوشش و پیشرفت صنعت چاپ پارچه، قسمتی جدید را در علم نساجی به وجود آورده که با نام چاپ مانتو شناخته می‌شود.

چاپ مانتو , چاپ روی مانتو , چاپ طرح روی مانتو

مانتو

مانتو (به فرانسوی: Manteau) یا روپوش، لباسی گشاد است که بر روی لباس‌های دیگر پوشیده می‌شود.

مانتو انواع مختلفی دارد که با توجه به شرایط و مکان استفاده از مانتو هر کدام از آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از انواع مانتو می‌توان به:

مانتو ساده:

مانتو ساده نوعی از مانتو است که برای استفاده روزانه و انجام فعالیت‌های روزمره مانند خرید کردن، قدم زدن و …. مناسب است.

مانتو اسپرت:

مانتو اسپرت، مانتویی است شبیه به مانتو ساده که دارای طرح و یا نقوش متداول با مد روز است.

مانتو مجلسی:

مانتو مجلسی در زمان‌هایی که شما قصد رفتن به یک مهمانی و یا مجلس مهم را دارید گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

یونیفرم اداری:

در اکثر شرکت‌های دولتی لباسی به عنوان یونیفرم اداری وجود دارد. این یونیفرم که مانتو هم در ذیل آن قرار می‌گیرد، معمولا به رنگ سازمانی آن شرکت و طرحی کاملا رسمی‌ دارد.

دانش آموزی:

دانش آموزان دختر در ایران می‌بایست از اولین سال تحصیل خود لباس فرم بر تن کنند. این لباس فرم شامل مانتو، مقنعه و شلوار است. معمولا این نوع مانتو در رنگ‌های شاد و مناسب با روحیات کودکان طراحی می‌شود.

فصلی:

هر فصل نوع مانتو خاص خود را دارد. به عنوان مثال شما هیچگاه نمی‌توانید مانتو تابستانی خود را در فصل زمستان به تن کنید. تفاوت مانتو‌های فصلی در پارچه مورد استفاده در آن‌هااست.

اشاره کرد.

چاپ مانتو ,چاپ روی مانتو , چاپ طرح روی مانتو

تاریخچه مانتو

در اواخر قرن هفدهم و هجدهم میلادی نوعی پیراهن با نام مانتو در کشور‌های اروپایی مرسوم بوده است که با مانتوی مورد استفاده ما تفاوت زیادی دارد.  واژه مانتو در ابتدا به پیراهن‌های زنانه که در کشور‌های اروپایی برای مجالس و مهمانی‌هادوخته می‌شد، گقته می‌شد. به ندرت و با گذشت زمان تغییراتی در این پوشش زنانه ایجاد شد که نتیجه آن پوشش بلندی است که امروزه با نام مانتو شناخته می‌شود و بر روی لباس‌های دیگر به تن می‌کنند.

هدف از طراحی مانتو در قرن هفدهم میلادی، ایجاد پوششی بود که جایگزین مناسبی برای کت دامن‌های مرسوم آن زنان باشد. آستین این پوشش را تا آرنج می‌دوختند و یک نوع پارچه متفاوت را برای قسمت دامن استفاده می‌کردند.

در اواخر قرن هجدهم بود که مانتو به عنوان پوششی متداول برای مکان‌های رسمی ‌شناخته شد و نخستین بار در دادگاه‌هامورد استفاده قرار گرفت.

چاپ مانتو , چاپ روی مانتو , چاپ طرح روی مانتو

مانتو در ایران

مانتو در ایران، بعد از انقلاب اسلامی و در سال ۵۷ رواج یافت و تا قبل از آن بانوان ایران زمین یا حجاب خاصی نداشتن و یا از چادر به عنوان پوشش و حجاب استفاده می‌کردند. بعد از آن و در دهه ۶۰، مانتو دوزی در ایران به بدترین نوع خود رسید. در آن زمان مانتو‌هایی با سایز گشاد مد شدند و مانتو‌های کرم رنگ و خاکی رنگ به وفور یافت می‌شد. اما در دهه ۸۰، صنعت مانتوی ایران دچار تحولی عظیم شد. در این دهه مانتوهای شاد و رنگی طراحی و تولید می‌شد. تقریبا می‌توان گفت به دلیل حجاب اجباری موجود در جامعه ما، مانتو به عنوان پوشش اصلی هر بانوی ایرانی به شمار می‌آید.

چاپ مانتو , چاپ روی مانتو , چاپ طرح روی مانتو

چاپ پارچه

امروزه چاپ پارچه به یکی از محبوب ترین صنایع تبدیل شده و اکثر طراحان تلاش می‌کنند تا ایده‌هاو طراحی‌های خاص خود را بر روی پارچه‌هاپیاده کنند. در گذشته به دلیل وقتگیر و پر هزینه بودن چاپ پارچه کمتر کسی به فکر چاپ بر روی پارچه می‌افتاد ولی امروزه و با پیشرفت در صنعت رنگرزی و نساجی این اتفاق تقریبا برای همه در دسترس است.

چاپ پارچه انواع مختلفی دارد. چاپ پارچه دیجیتال، چاپ تخلیه، چاپ مقاوم، چاپ غلتکی، چاپ استنسیل و چاپ قالبی از انواع آن است.

انتخاب پارچه مناسب در نتیجه نهایی چاپ پارچه تاثیر بسزایی خواهد داشت. برای اینکه چاپ پارچه شما نتیجه مطلوبی داشته باشد، پارچه شما باید دو ویژگی داشته باشد:

  • ۷۰ درصد پلی استر باشد
  • رنگی روشن داشته باشد

باید توجه داشت که بر روی پارچه‌های تیره مانند مشکی، سرمه ای و قهوه ای قابلیت چاپ را ندارند. همچنین پارچه‌هایی که در ساختار خود الیاف پنبه زیادی دارند و یا از الیاف طبیعی و کتان ساخته شده اند نیز پارچه‌های مناسبی برای چاپ پارچه نیستند.

چاپ مانتو , چاپ روی مانتو , چاپ طرح روی مانتو

چاپ مانتو

همانطور که گفته شد، مانتو پر استفاده ترین پوشش بانوان در ایران است. بانوان ایرانی اغلب می‌خواهند که مانتو‌های طرح دار و زیبا به تن کنند که با پیشرفت صنعت چاپ پارچه و پاچ مانتو این امر بیش از پیش محقق شده است.

چاپ مانتو این اجازه را به طراحان می‌دهند تا مانتو‌هارا در طرح‌ ها و رنگ‌های مختلف از جمله طرح‌های اصیل ایرانی طراحی کنند و به بازار عرضه کنند.

مجموعه بانک روسری با در دست داشتن آخرین تکنولوژی چاپ مانتو و طراحان زبر دست می‌تواند طرح‌های مورد نظر شما را بر روی انواع پارچه مانتو طراحی کند.

برای سفارش چاپ مانتو با همکاران ما در بانک روسری تماس بگیرید.

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: ۲ میانگین: ۳.۵]

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع سایت مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاپ آپ خرید روسری