۰

روسری مازنی

بازدید 1535

در طول تاریخ همواره از مازندران به عنوان غیور ترین خطه کشور یاد شده است. مازندران دارای تاریخچه ای پر بار و فرهنگی غنی است که پوشش این استان نیز یکی از زیبایی‌های فرهنگ مازندران به شمار می‌آید. به طور کلی پوشش‌های محلی اقصی نقاط ایران به سه بخش، تن پوش، سرپوش و پاپوش تقسیم می‌شود که به دلیل دستوران دینی موجود در کشور ما، سرپوش همواره به عنوان مهم ترین بخش لباس‌های محلی شناخته می‌شود.

مازندران

شاید اولین چیزی که در مواجه با نام استان مازندران به ذهن ما می‌رسد، نام بزرگترین دریاچه جهان، دریای خزر باشد. با سواد ترین استان کشور که در رتبه بندی گردشگری ایران رتبه اول را دارد، همواره به عنوان خوش آب و هوا ترین استان کشور شناخته می‌شده و در هنگام تعطیلات گزینه اول بسیاری از افراد برای سفر می‌باشد.

طبق آخرین سرشماری‌ها، جمعیت استان مازندران حدود سه میلیون و دویست و هشتاد هزار و پانصد و هشتاد و دو نفر است. این استان به دلیل برخورداری از دریا، کوه و جنگل به دو نوع آب و هوای معتدل و مرطوب و کوهستانی تقسیم می‌شود.

طبیعت مازندران , دشت سرسبز

پوشش مازندران

پوشش مردم مازندران یکی از زیباترین، جذاب‌ترین و رنگارنگ ترین پوشش‌های محلی میان مناطق مختلف کشور است. استفاده از رنگ‌های شاد، وجود عناصر طبیعت و پوشیدگی کامل از ویژگی‌های خوب و زیبای این پوشش است. از انواع لباس‌های محلی استان مازندران می‌توان به شلیته، نیم ساق، جومه، نیم تنه، مندل، چاروق، کلاه نمدی، سنگسری و پاتوئه اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که در میان جوانان، استفاده از چادر، روبند، شلیته، روسری مازنی و دیگر پوشش‌های سنتی مردم مازندران کاملا منسوخ شده و لباس‌های اسپورت امروزی جای آن‌ها را گرفته است.

روسری مازنی

در زبان مازنی به روسری مکنا گفته می‌شود. همانطور که گفته شد، پوشش مازنی، پوششی پوشیده، زیبا و رنگارنگ است. این پوشش به سه قسمت کلی پاپوش، تن پوش و بدن پوش تقسیم می‌شود که سر پوش از مهم ترین بخش‌های آن به حساب می‌آید. علت این مهم بودن این است که زنان غیور مازنی همیشه در تلاش بودند تا با حفظ کامل حجاب در عین زیبایی، دستورات دینی خود را نیز رعایت کنند. به همین دلیل سرپوش زنان مازنی جز مهم ترین و زیبا ترین بخش پوشش بانوان مازنی تبدیل شده است. سرپوش مازنی دارای انواع مختلفی است که می‌توان به چارقد، مندل، سراقوچ و گیس بند یا موباف اشاره کرد.

روسری مازنی , سرپوش مازنی , چارقد مازنی چارقد:

جنس این نوع سرپوش از وال، ململف چیت و یا ابریشم است. چارقد نوعی روسری چهارگوش و گلدار است که اغلب رنگی روشن دارد. بر روی چارقد می‌توان با استفاده از سرچنگک (نوعی تزئینات نقره ای رنگ) تزئینات زیبایی انجام داد.

مندل:

جنس مندل از کتان است و سربندی است که آن را سه گوشه و روی چارقد استفاده می‌کنند. کاربرد این سرپوش بیشتر در مورد کارهای روزانه و کشاورزی است.

گیس بند یا موباف:

بند نازکی که از رشته‌های تابیده شده با نخ که معمولا سفید است تهیه شده است. این سرپوش برای بستن موهای بافته شده (به عنوان کش سر) استفاده می‌شود و نوعی روسری مازنی است.

سراقوچ:

سراقوچ نوعی کلاه زنانه است که برای پوشاندن موهای بافته شده از آن استفاده می‌شود. جنس این کلاه از نخ بوده و لبه‌های آن را چین کش می‌نامند. الگوی این کلاه کاملا مشابه الگو کلاه نوزاد است.

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: ۱ میانگین: ۵]

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع سایت مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاپ آپ خرید روسری