۰

جنس ایرانی با برند ترک، شرحی بر خارجی‌پسندی مردم

بازدید 719

متأسفانه زمانی برندهای ترک بین خانم‌ها رواج داشت اما امروز بین آقایان و حتی در لباس کودکان نیز به شدت مد روز شده و تصور می‌شود هر جنس ترکی کیفیت به مراتب بیشتری از سایر اجناس دارد. به همین دلیل تولیدکنندگان داخلی به ناچار جنس ایرانی با کیفیت بالا با مارک و برندترک در بازار با قیمت بالاتر می‌فروشند.

برندهای معروف و باکیفیت روسری در ذهن خریداران روسری کشور با نام کشورهای خارجی گره خورده اند در حالی که تأمین محصولات ۸۰ درصد بازار روسری کشور، در دست تولیدکنندگان داخلی است.

جنس ترک - روسری ترک

به گزارش خبرگذاری فارس: 

برای خرید روسری، وارد یک مغازه شیک با روسری‌های خوش طرح در مرکز شهر تهران می‌شوم، بعد از اینکه فروشنده چند روسری را برایم باز می‌کند از قیمت‌ها می‌پرسم و با شنیدن آن برق از سرم می‌پرد.

قیافه متعجب من کافیست که فروشنده مطلب را بگیرد و با لحن خاصی بگوید برند فلان است، کار ترکیه است خانم! خودم واردکننده هستم!

این داستان هر روز در بسیاری از مغازه‌های روسری فروشی کشور در حال تکرار است و در ذهن خریداران روسری، برندهای معروف و باکیفیت روسری با نام کشورهای خارجی گره خورده اند. مسئله‌ای که تولیدکنندگان شال و روسری کشور در ایجاد آن بی‌تقصیر نبوده‌ و تقصیر ایجاد این اشتباه بزرگ را پذیرفته‌اند و دلیل عدم اظهار ایرانی بودن روسری‌های تولید داخل در بسته‌بندی و توزیع‌ را فرهنگ خارجی پسندی ایرانی‌ها عنوان می‌کنند.

۸۰ درصد روسری‌های بازار ایرانی است

چند روز قبل در نشست هم‌اندیشی اصحاب رسانه با تولیدکنندگان روسری و شال که به همت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور برگزار شد، حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور وعده اعلام خودکفایی در صنعت تولید روسری و شال در آینده نزدیک را مطرح کرد.

وعده‌ای که در ذهن میلیون‌ها زن ایرانی که خریدار محصولات روسری و شال هستند شاید باورپذیر نباشد و دلیل آن نیز همان اشتباه بزرگ عرضه محصولات ایرانی با برند خارجی است.

محمود مظاهری یکی از تولیدکنندگان بزرگ روسری کشور با بیان اینکه روسری‌های تولید برند ما به نام روسری ترک به فروش می‌رسند، گفت: ما اشتباه کردیم و دلیل این اشتباه هم خارجی پسند بودن مردم کشور است، ما روسری‌هایی که از صفر تا صد یعنی از تولید نخ و پارچه تا طراحی و چاپ ایرانی هستند به‌گونه‌ای عرضه کرده‌ایم که مشتریان ما اگر امروز به آنها بگویید این برندها ایرانی هستند، باور نمی‌کنند.

وی افزود: با دلار ۸ هزار تومانی واردات روسری صرفه‌ای ندارد و اکنون می‌توان گفت ۸۰ درصد بازار روسری تولید داخل است.

جنس ترک - جنس ایرانی - روسری ایرانی

حسین محمودی یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ بخش شال و روسری نیز افزود: به‌زودی نام فارسی برند معروف خود را که همه به نام برند ترک آن را می‌شناسند در برچسب دوخته شده روسری می‌نویسیم.

وی که یک کارآفرین برای زنان سرپرست خانوار نیز هست، ادامه داد: ما توانایی تولید نخ و پارچه با کیفیت را برای عرضه بهترین محصولات بخش روسری و شال دارا هستیم و مردم هم از روسری‌های ما استقبال بسیار خوبی می‌کنند.

بازار ۳۰۰۰ میلیارد تومانی شال و روسری و ضرورت حمایت از تولیدکنندگان داخلی

حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس کشور با اشاره به اهمیت استقلال و خودکفایی در مراحل طراحی و تولید محصولات پوشش سر اظهار کرد: برآوردهای ما حاکی از آن است که ۱۵۰ میلیون قطعه شال و روسری در کشور توسط بانوان استفاده می شود و این میزان، حجم قابل توجهی از نظر اقتصادی و فرهنگی است و اکنون نیز نگاه به تولید داخل در این بخش افزایش یافته است. گردش مالی محصولات پوشش سر ۳۰۰۰ میلیارد تومان است.

اهمیت اقتصادی و فرهنگی استقلال در بازار روسری و شال، ضرورت حمایت از تولیدکنندگان این عرصه را روشن می‌کند. تولیدکنندگانی که برخی همچون سید محمود لاجوردی معتقدند دولت چوب لای چرخ تولیدکننده نگذارد، خیرش را نخواستیم و به قوانین و مقررات آزاردهنده که با تصمیم‌های یک شبه ایجاد می‌شوند، انتقاد دارد.

شاید یک راه حمایت از تولیدکنندگان روسری و شال ایرانی، شناساندن برندهای معروف ایرانی که تاکنون به عنوان خارجی معرفی شده‌اند، به نام ایرانی باشد. راه این شناساندن نیز به دلیل قیمت بالای تبلیغات، ایجاد تسهیلات برای تبلیغات ارزان‌قیمت در صدا و سیما و بیلبوردهای شهری است. بی‌شک رسیدن به خودکفایی در تولید شال و روسری خبری خوشایند بوده و نویدبخش عزم برای استقلال در سایر اقلام مد و لباس کشور است.

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: ۱ میانگین: ۵]

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع سایت مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاپ آپ خرید روسری