پارچه‌ی ساتن به پارچه‌ای گفته می‌شود که نرم، الاستیک و براق باشد؛ سطح این پارچه از یک طرف نرم و براق و از طرف دیگر سطح ماتی است. در حال حاضر انواع ساتن وجود دارد که در ادامه آنها را خواهیم دید. قدمت پارچه‌ی ساتن به قرون وسطی و کشور چین برمی‌گردد. چین جایی است که دوخت ساتن را با ابریشمی انحصاری تولید کرده است و به مرور، تکنیک بافت و خود پارچه را در امتداد جاده‌ی ابریشم رواج داده و تولید انبوه آن را در خاورمیانه گسترده کرده است.

علاوه بر کشورهای این منطقه، کشورهای اروپایی نیز به تولید و استفاده از پارچه‌ی ساتن پرداختند. اولین کشور غربی‌ای که در قرن دوازدهم اقدام به تولید این پارچه کرد، ایتالیا بود و در قرن چهاردهم تولید ساتن در اروپا به طور کامل رواج پیدا کرد. از موارد استفاده از پارچه‌ی ساتن در اروپا می‌توان به مبلمان، لوازم و اثاثیه‌ی موجود در کاخ ورسای اشاره کرد که بدون شک فضای جذاب و دلنشینی را ایجاد کرده است.

انواع پارچه ساتنانواع پارچه ساتن برای دوخت پارچه ساتن

پارچه ساتن دارای انواع زیادی است؛ هر کدام از انواع این نوع پارچه، دارای خصوصیاتی بوده که مناسب دوخت لباس‌های خاصی هستند. تمامی پارچه‌ها به‌خصوص پارچه‌های ساتن به دلیل حساسیت‌هایی که دارند، نیازمند توجه و مراقبت‌های ویژه‌ای هستند. مراقبت از ساتن به‌صورت ویژه، در صورتی امکان‌پذیر است که ویژگی‌ های پارچه ساتن در انواع مختلف را بشناسیم و بدانیم چگونه با آن برخورد کنیم. با همراهی شما قصد داریم به بررسی ویژگی‌های برخی از انواع پارچه‌ی ساتن بپردازیم، امیدواریم انتخاب خوبی را در پیش رو داشته باشید.

ساتن مبلی

همانطور که گفته شد، پارچه‌ی ساتن کاربردهای فراوانی دارد؛ به این صورت که می‌توان علاوه بر دوخت و دوز لباس‌ها و برای دوخت روکش مبلمان نیز از آن استفاده کرد. خرید روکش مبل یکی از کارهایی است که برای افراد اهمیت زیادی دارد؛ زیرا افراد می‌خواهند علاوه بر اینکه از مبلمانشان محافظت می‌شود، ظاهر مبل‌هایشان نیز زیبا بنظر برسد.

پارچه‌های رومبلی انواع مختلفی دارند، یکی از بهترینِ این انواع، پارچه‌ ساتن مبلی است. محبوبیت این پارچه با وجود زود لکه‌دار شدن و سخت پاک شدن، و همچنین نشستن و برخاستن پر استرس( به دلیل لیز بودن پارچه، امکان سر خوردن بیشتر می‌شود) ، هنوز هم پابرجاست و در لیست انتخاب‌ها قرار دارد. تنوع رنگ این مدل پارچه معمولا زیاد است و به راحتی با تمِ دکور منزل هماهنگ می‌شود.

ساتن کشساتن کش یکی از انواع پارچه ساتن است

ویژگی اصلی این نوع دوخت ساتن، کش‌‌دار بودن آن است. این پارچه مخصوص کسانی است که دوست دارند لباسشان خو‌ش‌حالت باشد و به‌زودی چروک نشود. وجود زیاد نخ لاکرا در این پارچه، باعث کم‌چروک شدن آن می‌شود.

ساتن آستری

سطح پارچه‌ی ساتن آستری براق و نرم است؛ مقدار زیاد آهار در این پارچه، باعث ایستایی پارچه و زیباتر دیده شدن آن می‌شود. پارچه ساتن آستری، برای دوختن پارچه‌های پشت پرده، بسیار مناسب بنظر می‌رسد.

ساتن دوشس

اگر به‌دنبال پارچه‌ای سفت، سنگین و کم‌ درخشش هستید، پارچه‌ی ساتن دوشس به شما معرفی می‌شود؛ شکل این پارچه به‌خوبی حفظ می‌شود و می‌توان آن‌را یک پارچه‌ی مناسب مخصوص لباس‌های رسمی دانست. تار الیاف مصنوعی و نخ‌های ظریف ابریشم مواد سازنده‌ی این پارچه هستند. این پارچه همچنین پارچه‌ی مناسبی برای دوخت لباس عروس و لباس شب است.

ساتن حریر

یکی از انواع پارچه ساتن، ساتن کرپ است

کسانی که همواره به دنبال لباس‌های کم‌وزن و سبک هستند می‌توانند از ساتن حریر بسیار لذت ببرند. لطافت، کم‌وزنی و براقیت کم، ویژگی‌های بارز این نوع پارچه هستند. لباس‌های کم‌وزن و سبک، شال‌‌ها و روسری‌های این جنسی، باب پسند بسیاری از خانم‌های شیک‌پوش هستند.

ساتن کرپ

ساتن کرپ‌‌ پارچه‌ای است که دو رو دارد؛ دوخت کرپ در پشت آن، و دوخت ساتن در روی آن است. لباس‌های رسمی، لباس عروس و لباس شب اگر با این پارچه دوخته شوند بسیار شیک و زیبا خواهند بود.

ساتن آمریکایی

براق بودن، آهار داشتن و لطیف بودن ویژگی‌های ساتن آمریکایی هستند. دوخت لباس عروس به وسیله‌ی این ساتن، از کاربردهای اصلی این نوع از پارچه است.

ساتن تافته

یکی دیگر از انواع پارچه ساتن، ساتن تافته است؛ آهار زیاد و ریزش کم نسبت به سایر انواع ساتن، در ساتن تافته بیشتر به چشم می‌خورد. استحکام و مقاومت دوخت ساتن در این پارچه باعث شده است لباس‌های مجلسی، مانتو، شومیزهای مجلسی و… با این دوخت بسیار زیبا و جذاب شوند.

نحوه دوخت پارچه ساتن چگونه است؟

نحوه دوخت پارچه ساتن چگونه است؟

کار کردن با پارچه‌ ساتن به دلیل لغزندگی بسیاری که دارد کمی مشکل است؛ برای اینکه بتوانید با این پارچه خوب کار کنید باید نحوه‌ی رفتار با آن را یاد بگیرید؛ مثلا اینکه باید به علامت گذاری ساتن برای برش بهتر توجه کنید. پارچه‌ی ساتن لغزندگی بسیاری دارد اما حرکت خلاف جهتی ندارد، به همین دلیل می‌توانید آن‌را در خلاف جهت برش دهید. اگر انجام این کار برایتان مشکل است می‌توانید لبه‌های لباس را طوری در نظر بگیرید که برای دوخت جای کافی باقی بماند.

کوک فرانسوی بهترین کوک برای دوخت این پارچه است، زیرا باعث مخفی شدن لبه‌ی پارچه می‌شود. علامت گذاری روی انواع پارچه‌ها معمولا با گچ انجام می‌شود؛ اما در پارچه‌ی ساتن به دلیل لکه گیری زیاد، نمی‌توان از گچ برای علامت گذاری استفاده کرد. برای علامت گذاری ساتن با گچ بهتر است از قسمت پشتی پارچه استفاده کرد، یا به جای گچ از سوزن‌های تیز استفاده کرد.

بعد از علامت گذاری‌هایی که لازم است روی پارچه انجام دهید نوبت به دوخت ساتن می‌رسد. برای دوخت مناسب، بهتر است به‌جای سوزن‌های معمولی از سوزن‌های Microtex استفاده کرد یا سوزن‌های سبک را جایگزین کرد و نخ مناسب برای دوخت پارچه ساتن بهتر است از جنس کتان پلی استر باشد.

در حین دوخت این پارچه مراقب باشید همه‌ی کارها را با صبر و حوصله انجام دهید تا حساسیت پارچه باعث خرابی کار و نارضایتی نشود‌.

ویژگی‌های پارچه ساتن

پارچه‌های ساتن نسبت به پارچه‌های ساده از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردارند. پارچه‌ی ساتن به دلیل براق و درخشان بودن و تزئینات زیبا، شیک و مجلل‌تر بنظر می‌رسد؛ اگر دوست دارید این پارچه را بهتر بشناسید تا بتوانید مرغوب‌ترین پارچه را انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم به این بخش توجه بیشتری کنید.

  • براق بودن: در کنار هم قرار گرفتن تار و پودها در این پارچه به‌گونه‌ای است ‌که یکی از سطح‌های پارچه بسیار براق‌تر و نرم‌تر از سطح دیگر است. پارچه‌ی ساتن نرم بودن و مجلل بودن نشان می‌دهد. ماندگاری بالا و غلظت الیاف این پارچه باعث می‌شود سبکی و نرمی فوق‌العاده‌ای ایجاد شود که مخصوص لباس‌ها و پرده‌های ایده‌آل است.
  • طول عمر زیاد: چون در دوخت ساتن از رشته‌های الیاف بلند و بسیار محکم استفاده می‌شود. پارچه‌ها محکم‌تر شده و ماندگاری بیشتری خواهند داشت.
  • مقاوم بودن در برابر چین و چروک: پارچه‌های ساتن سبک به راحتی چروک نمی‌شوند؛ اما اگر پارچه‌ی ساتن ضخیمی مد نظرتان است، احتمال زود چروک شدن آن وجود دارد.
  • شکل‌گیری آسان: نخ‌ها در این پارچه با وجود اینکه زود شکل می‌گیرند اما همچنان نمی‌توان تنبل بودن پارچه ساتن را نادیده گرفت.پارچه ساتن چه ویژگی هایی دارد؟
  • دشوار بودن دوخت: اگر می‌بینید پارچه‌ای لغزنده و نرم است به‌صورتی که نمی‌توان به راحتی با آن دوخت و دوز کرد از مرغوب بودن پارچه‌ی ساتنی که خریده‌اید اطمینان داشته باشید.

اگر به پارچه‌ی ساتن علاقه‌مندید و دوست دارید در لباس‌ها یا وسایل منزلتان از این پارچه استفاده کنید، حواستان باشد هنگام دوخت ساتن به عنوان لباس یا هر چیز دیگری، مراقبت‌های لازم را انجام دهید و با احتیاط کار کنید. همچنین باید بعد از دوخت و استفاده مراقبت‌های لازم شستشو و نگهداری هم انجام دهید تا پارچه‌تان عمر بیشتری داشته باشد.

برای مثال مراقب باشید در حین شستشو از مواد شوینده‌ی بدون آنزیم استفاده کنید، برای شستن ساتن آن‌ را در خشک کن قرار ندهید و برای خشک کردن ساتن بجای آویزان کردن آن، پارچه را به صافی روی یک حوله قرار دهید. اگر دوست داشتید در مورد شستن انواع پارچه روسری و روسری ساتن اطلاعاتی کسب کنید، پیشنهاد میکنیم مقاله “نحوه شستن روسری من چگونه است؟ را حتما بخوانید

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: ۰ میانگین: ۰]