انواع مختلف دوخت چرخ خیاطی
بازدید 3220
Scarfbank 826 روز پیش
بدون دیدگاه

۴۷ نوع مختلف دوخت پارچه

آیا علاقه مند به یادگیری خیاطی هستید؟ در مورد انواع مختلف دوخت‌های موجود برای استفاده در دوخت دستی، گلدوزی و دوخت ماشینی اطلاعات کسب کنید. من در یک خانواده صنعتگر بزرگ شدم. پدرم مجسمه‌های شگفت‌انگیزی را از چوب حکاکی می‌کند و من در کودکی شب‌های زیادی را به استراحت و تماشای تلویزیون گذراندم در حالی که مادرم روی صندلی‌اش نشسته بود و قلاب بافی می‌کرد. او همه چیز از پتو گرفته تا روپوش و اسباب بازی برای من درست می کرد. وقتی ازدواج کردم، یک خیاط بزرگ را به ارث بردم و به دوخت پارچه مشغول شدم.

وقتی کووید-۱۹ شیوع پیدا کرد، مادرشوهرم برای ما ماسک درست می‌کرد و هر وقت دختر یا پسرم لباس‌هایشان را سوراخ کرد، او را صدا می‌کن. داشتن اعضای خانواده به خوبی در خیاطی، قلاب بافی و بافندگی یک نجات دهنده است. اینها مهارت‌های ارزشمندی هستند و جالب است که در مورد انواع بخیه‌هایی که در خارج وجود دارد بیشتر بدانید.

برخی از آنها برای دوخت دستی، گلدوزی یا چرخ خیاطی منحصر به فرد هستند، در حالی که برخی دیگر در هر سه روش خیاطی یافت می‌شوند. ایده‌ها را بخوانید و به راحتی هر دوخت را در YouTube جستجو کنید تا آموزش‌ها را بیابید.

انواع روش های دوخت پارچه

روش های مختلف دوخت پارچه

۱-دوخت با دست

دوخت با دست ابتدایی‌ترین شکل دوخت است. این دوخت به طور کلی با نخ و سوزن ساده و دست انجام می‌شود. رایج‌ترین کاربردهای دوخت دستی، ترمیم لباس‌ها، حیوانات عروسکی و سایر اشیاء ساخته شده از پارچه است. انواع مختلفی از دوخت‌ها برای یادگیری و انتخاب وجود دارد، در اینجا چند مورد وجود دارد که باید هنگام برنامه ریزی برای دوخت دستی به آنها توجه کنید.

دوخت پارچه با دست

۲-دوخت مستقیم 

ابتدایی‌ترین نوع دوخت پارچه، دوخت مستقیم است که با وارد کردن سوزن از پشت به بالا و سپس وارد کردن سوزن به پایین از طریق پارچه و تکرار انجام می‌شود.

۳-دوخت چسبنده

 دوخت چسبنده بسیار شبیه به دوخت مستقیم است، اما بخیه‌ها طولانی‌تر هستند (معمولاً بین ۱/۴ اینچ تا ۱/۲ اینچ طول دارند). این دوخت‌ها می‌توانند مستقیم یا مورب باشند. می‌توان از آنها به عنوان یک دوخت موقت یا برای نگه داشتن درز. استفاده کرد. 

۴-دوخت پشت

قبل از اینکه ماشین‌های خیاطی به شهرت برسند، دوخت پشتی دوختی بود که برای دوخت لباس استفاده می‌شد. این دوخت ساده، محکم و قابل اعتماد است.

۵-دوخت گیر

بخیه گیر که به آن دوخت متقاطع نیز می‌گویند برای تکمیل سجاف‌ها استفاده می‌شود تا ساییده نشوند. همچنین می‌توان از آن برای چسباندن چهره به صورت نامرئی استفاده کرد.

۶-دوخت کور

دوخت کور پارچه که به آن کوک کور نیز می‌گویند، رایج‌ترین دوختی است که برای سجاف استفاده می‌شود. هنگامی که این دوخت به درستی انجام شود بسیار تمیز به نظر می‌رسد و می‌تواند نامرئی باشد.

۷-دوخت پتو

کوک پتو که برای دوخت چشمک جا دکمه‌ها استفاده می‌شود به کوک جا دکمه ای نیز معروف است. این دوخت می‌تواند لبه‌های خام پارچه‌های سنگین را به روشی تزئینی محصور کند.

آموزش دوخت افتادگی

۸-دوخت افتادگی

دوخت افتادگی زمانی استفاده می‌شود که یک لایه پارچه به لایه دیگر دوخته می‌شود. این یک دوخت قوی است که می‌تواند مانند یک لولا حرکت کند. از آن اغلب برای نصب آستر استفاده می‌شود.

۹-دوخت ابری

دوخت ابری پارچه لبه‌های پارچه را محکم می‌کند تا از باز شدن پارچه‌ها جلوگیری کند.

۱۰-دوخت شلاقی

دوخت شلاقی که هم در دوخت و هم در قلاب بافی استفاده می‌شود، برای دوختن دو تکه ماده با لبه‌های صاف به خوبی عمل می‌کند. این دوخت هنگامی که در قطعات قلاب بافی استفاده می‌شود، تقریبا نامرئی است. دوخت شلاقی را می‌توان در لحاف کاری، بستن بالش‌ها و کوسن‌ها و ساخت انواع لباس استفاده کرد.

۱۱-گل دوزی

گل دوزی یک کار دستی پیچیده است که با استفاده از نخ یا نخ و سوزن، طرح‌های زیبایی روی پارچه ایجاد می‌کند. افراد می‌توانند الگوهای خود را ایجاد کنند یا از طرح‌های آماده یا از الگوهای دوخت استفاده کنند. انواع مختلفی از دوخت‌ها در گل دوزی استفاده می‌شود و یادگیری بیشتر در مورد این دوخت‌ها به شما کمک می‌کند با سرعت بیشتری در ایجاد طرح‌های خود بهتر شوید. یادگیری تمام دوخت‌ها ممکن است کار دشواری به نظر برسد، اما با کمی کار خواهید دید که گل دوزی چقدر آسان است. در اینجا نگاهی به دوخت‌های اولیه گلدوزی می‌اندازیم.

آموزش گلدوزی

۱۲-دوخت سریع پارچه

ساده‌ترین دوخت، دوخت سریع است که از آن هم برای ترمیم و هم برای گلدوزی استفاده می‌شود. این دوخت همچنین به عنوان دوخت مستقیم شناخته می‌شود و معمولاً برای ایجاد طرح کلی گلدوزی استفاده می‌شود.

۱۳-دوخت پشت

این دوخت در واقع یک دوخت با خط نازک است.از دوخت پشت معمولاً برای ترسیم طرح قبل از پر کردن آن با دوخت دیگر استفاده می‌شود. این دوخت همچنین به عنوان پایه ای برای چندین دوخت کامپوزیت عمل می‌کند و برای افزودن جزئیات ظریف و ساده به طرح‌ها بسیار استفاده می‌شود.

۱۴-دوخت ساقه

یکی دیگر از دوخت‌های آسان، دوخت ساقه است. دوخت ساقه برای مبتدیان بسیار عالی است.این دوخت می‌تواند طرح کلی بسیاری از دوخت‌های گلدوزی را ایجاد کند.همچنین از آن می‌توانید برای خطوط منحنی یا مستقیم استفاده کنید.

۱۵-دوخت کوک

دوخت اسپلیت که به صورت مکرر و بسیار زیاد انجام می‌شود، ظاهر یک دوخت مینی زنجیره‌ای را ایجاد می‌کند، این دوخت پارچه یک دوخت پایه گلدوزی است. معمولاً از این دوخت برای ایجاد خطوط و منحنی‌های ظریف استفاده می‌شود. از دوخت اسپلیت می‌توانید به عنوان دوخت پرکننده نیز استفاده کنید.

۱۶-دوخت ساتن

اگر گل دوزی شما نیاز به بافت دارد، از سوزن و نخ خود برای ایجاد دوخت ساتن استفاده کنید. این دوخت آسان می‌تواند طرح‌هایی مانند برگ را بپوشاند و ظاهری صاف به جا بگذارد. بسیاری از کسانی که گل دوزی می‌کنند ابتدا با استفاده از یکی از دوخت‌های مستقیم یک طرح کلی ایجاد می‌کنند و سپس از کوک ساتن به عنوان دوخت پرکننده برای تکمیل فضای داخلی استفاده می‌کنند.

روش دوخت ساتن

۱۷-دوخت گره فرانسوی

دوخت گره فرانسوی شبیه گره است و از آن برای ایجاد جزئیات ظریف در گل دوزی استفاده می‌شود. از این دوخت، اغلب برای چشم یا برای پر کردن وسط طرح‌ها یا اشکال گرد استفاده می‌شود.

۱۸-دوخت زنجیر پارچه

این دوخت در واقع ایجاد یک الگوی زنجیره مانند است، دوخت زنجیره‌ای یک تکنیک اساسی است و از یک سری دوخت حلقه دار استفاده می‌کند. این را می‌توان هم برای خطوط منحنی و هم برای خطوط مستقیم استفاده کرد.

دوخت با روش زنجیر پارچه

۱۹-دوخت پر

یک دوخت بسیار جذاب، دوخت پر است که به دوخت مرجانی نیز معروف است. این دوخت آسان است و وقتی خوب انجام شود بسیار زیبا به نظر می‌رسد.

۲۰-دوخت تنبل دیزی

این نوع دوخت پارچه برای ساخت گلبرگ‌ها یا سایر طرح‌های گل استفاده می‌شود، دوخت دیزی تنبل با انجام چند مرحله ساخته می‌شود. ابتدا یک حلقه بزنید و سپس یک کوک کوچک در انتهای حلقه اضافه کنید. هنگام ساخت چندین مورد از این موارد، ظاهر گل دیزی ایجاد خواهد شد.

نحوه دوخت تنبل دیزی

بانک روسری ایران، بیش از ۵ هزار طرح روسری دارد که می توانید برای دیدن و خرید طرح روسری روی لینک کلیک کنید.

۲۱-دوخت شاه ماهی

دوخت بافته شده نیز که به آن دوخت یا دوخت بافته می‌گویند، در گل دوزی و همچنین در لباس‌های سجاف استفاده می‌شود. در این دوخت، ترسیم خطوط موازی را برای اطمینان از فاصله یکسان در نظر بگیرید.

آموزش دوخت شاه ماهی

۲۲-دوخت دانه

دوخت دانه را دوخت دویدن در نظر می‌گیرند. این دوخت همچنین به عنوان دوخت دانه برنج شناخته می‌شود و با ایجاد یک دوخت، در یک جهت برای پر کردن یک طرح انجام می‌شود.

۲۳-دوخت فلای

دوخت مگس با ایجاد چندین دوخت پشت سر هم به شکل پرندگان در حال پرواز با ایجاد ظاهری شبیه به پرنده در حال پرواز ساخته می‌شود. این فرآیند شبیه به ساخت یک دوخت زنجیره‌ای جدا شده است، اما به جای گلبرگ به شکل “v” در می‌آید.

۲۴-دوخت زنجیره ای جدا شده

یکی دیگر از راه‌های ساده برای ساخت گلبرگ و برگ گل، کوک زنجیری جدا شده است که به دوخت تک زنجیره‌ای نیز معروف است. این دوخت شبیه به دوخت زنجیره‌ای است، اما تنها یک حلقه دارد.

۲۵-دوخت کاناپه پارچه

دوخت کاناپه کمی دارای پیچیدگی بیشتر است، زیرا از دو رشته نخ به طور همزمان استفاده می‌کند. یک نخ بر روی سطح پارچه قرار دارد و نخ دیگر، با استفاده از بخیه‌های چسبنده آن را در جای خود نگه می‌دارد.

۲۶-دوخت چرخ بافته شده

دوخت چرخ بافته شده که به آن دوخت گل رز بافته شده نیز می‌گویند، بسیار دوست‌داشتنی است.این دوخت ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما فقط با ایجاد یک ستاره از بخیه‌ها با نخ و سوزن و سپس کشیدن نخ به شکل گل ساخته می‌شود.

۲۷-دوخت پتو

از دوخت پتو برای ساخت حاشیه یا لبه تزئینی می‌توان به عنوان قاب تزئینی استفاده کرد. همچنین می‌توان از آن در کناره‌های سجاف پارچه‌ای استفاده کرد. با تغییر طول و فاصله بخیه‌ها می‌توانید تنوع را به این دوخت اضافه کنید.

۲۸-گره شمش

گره شمش یا دوخت شمش، یک دوخت پیشرفته گلدوزی است.در واقع یک دوخت ضروری برای کسانی است که بر روی کار خود گل رز تولید می‌کنند. این دوخت شامل چندین مرحله از جمله یک مرکز پایه، گره فرانسوی و سپس گره‌های شمش است،

۲۹-دوخت چرخ خیاطی

چرخ خیاطی تعداد زیادی از انواع دوخت را ارائه می‌دهد. در برخی موارد، ماشینی که بیشترین دوخت را به شما ارائه می‌دهد ممکن است باارزش‌ترین باشد. اگر در خیاطی خود خلاق باشید و از ماشین خود به خوبی استفاده کنید، ممکن است این اتفاق بیفتد. در اینجا نگاهی به امکانات ارائه شده در مورد دوخت ماشین‌های خیاطی می‌اندازیم.

تمامی روش های دوخت پارچه

۳۰-دوخت مستقیم

رایج‌ترین دوخت ماشینی، چرخ خیاطی است. این دوخت شامل دوخت مستقیم است.شما با یک دستگاه می‌توانید طول دوخت را تنظیم کنید و همه چیز را یکنواخت نگه دارید.

۳۱-دوخت مستقیم معکوس

دوخت مستقیم معکوس به عنوان دوخت لنگر استفاده می‌شود. ماشین‌ها دوخت مستقیم یا زیگزاگ را به عقب می‌دوزند و از دوخت لنگر برای جلوگیری از باز شدن درزها استفاده می‌کنند.

۳۲-دوخت بست

با افزایش طول بخیه برای یک دوخت مستقیم، می‌توانید از دوخت‌های باستینگ یا جمع کننده ایجاد کنید. این دوخت‌ها می‌توانند نزدیک دو اینچ طول داشته باشند.

۳۳-دوخت ساتن

 دوخت ساتن یک دوخت زیگزاگ نزدیک است. از این دوخت برای ایجاد سوراخ دکمه، به عنوان دوخت تزئینی پارچه و برای دوخت لوازم جانبی و تکمیل لبه‌ها استفاده می‌شود.

۳۴-دوخت زیگزاگ

این دوخت درست همانطور به نظر می‌رسد که از نام آن پیداست.این دوخت یک خط زیگزاگ را تشکیل می‌دهد. برای ساخت این دوخت، پای فشاری به سوراخی وسیع‌تر از سوراخی که برای دوخت مستقیم استفاده می‌شود، نیاز دارد. رایج‌ترین استفاده از دوخت زیگزاگ، مرتب کردن لبه‌های پارچه بریده شده است.

۳۵-دوخت کوک

این دوخت کششی یک کوک زیگزاگ باریک است و برای دوخت پارچه‌های بافتنی استفاده می‌شود. این کوک را کوک برقی یا دوخت الاستیک نیز می‌نامند. این دوخت به پارچه اجازه می‌دهد تا به کشش ادامه دهد. یک دوخت مستقیم معمولی اگر پارچه کشیده شود، می شکند، اما دوخت کشش این گونه نیست.

۳۶-دوخت لبه

دوخت لبه از یک پایه فشار دهنده لبه برای ایجاد یک دوخت مستقیم در امتداد لبه پارچه استفاده می‌کند.

۳۷-دوخت لبه رول شده

دوخت لبه‌های رول شده برای ایجاد لبه‌های رول شده پارچه برش خورده با استفاده از یک پایه مخصوص به نام پا چکشی ساخته می‌شود.

۳۸-دوخت مستقیم سه گانه

این دوخت برای بسیاری از کاربردها عالی است. دوخت مستقیم سه گانه با تکمیل یک الگوی دو قدم به جلو و یک قدم به عقب ساخته می‌شود. این دوخت همچنین به عنوان کوک پشتی یا دوخت سه گانه کشش شناخته می‌شود، از این دوخت برای ایجاد درزهای بسیار قوی در پارچه‌های کشدار استفاده می‌شود.

۳۹-دوخت روکش

دوخت پوشش شامل ردیف‌های مستقیم و موازی دوخت در جلوی لباس و دوخت زیگزاگ در پشت است.از این دوخت بیشتر اوقات در لباس‌هایی که آماده پوشیدن هستند استفاده می‌شود، دستگاه روکش دوخت مخصوص وجود دارد، اما این اثر را می‌توان روی یک چرخ خیاطی معمولی با سوزن دوتایی انجام داد.

۴۰-دوخت سوراخ دکمه

برخی از ماشین‌ها دارای دوخت سوراخ دکمه‌ای یک مرحله‌ای هستند، در حالی که برخی دیگر با نسخه دو مرحله‌ای عرضه می‌شوند، اگر دستگاه شما هیچ کدام از این‌ها را ندارد، می‌توانید به صورت دستی دستگاه زیگزاگ خود را برای دوخت سوراخ دکمه‌ها تنظیم کنید.

۴۱-دوخت سجاف کور

دوخت سجاف کور برای سجاف کردن پارچه بدون دوخت قابل توجه در قسمت جلو استفاده می‌شود و به سادگی نقاط کوچکی را روی سطح لباس ایجاد می‌کند. برخی از ماشین‌ها همچنین دارای دوخت سجاف کور برای پارچه‌های کشدار هستند.

۴۲-دوخت گوش ماهی

دوخت گوش ماهی یک دوخت دشوار برای تسلط است و انواع شکل‌های گوش ماهی را می‌سازد. هم چنین اگر این دوخت خیلی مشکل است، چند روش برای ایجاد لبه‌های دلمه‌دار وجود دارد.

۴۳-دوخت تاک صدفی

 دوخت صدفی با طراحی چشم‌نواز، باعث می‌شود پوسته‌های زیبایی در امتداد لبه پارچه ایجاد شود.

۴۴-دوخت ابری

دوخت ابری روش خوبی است که برای مرتب کردن لبه‌های پارچه استفاده می‌شود. برای ایجاد این دوخت می‌توانید از یک پای فشاری ابری استفاده کنید.

۴۵-دوخت درج

این روش که به نام دوخت متقاطع پارچه نیز شناخته می‌شود، دو تکه پارچه را به هم متصل می‌کند. اگر پارچه کشدار باشد، می‌توانید آن را در یک درز کناری به هم وصل کنید.

۴۶-دوخت نردبان

دوخت نردبان کانال خوبی برای قرار دادن الاستیک یا روبان ایجاد می‌کند. این دوخت همچنین به عنوان دوخت بارو نیز شناخته می‌شود.

۴۷-دوخت زیگزاگ چند مرحله‌ای

دوخت زیگزاگ چند مرحله‌ای یکی دیگر از مواردی است که برای تکمیل لبه پارچه‌ها استفاده می‌شود و از انواع دوخت پیچیده‌تر به حساب می‌آید. می‌توانید از آن به عنوان دوخت درج نیز استفاده کنید.

۴۸-دوخت اورلاک

دوخت اورلاک ترکیبی از دوخت زیگزاگ و مستقیم است که هم به جلو و هم به عقب دوخته می‌شود. دوخت ظاهر سرجینگ را ایجاد می‌کند، روشی که برای دوخت لباس‌های فروشگاهی استفاده می‌شود، بنابراین می‌تواند اجناس لباس شما را حرفه‌ای به نظر برساند.

۴۹-دوخت قفل

دوخت قفلی در چرخ خیاطی به عنوان راهی برای محکم کردن بخیه‌ها و دوخت‌ها بدون نیاز به دوخت پشتی موجود است. با انتهای دو نخ، یکی در هر طرف مواد، حلقه می‌شود.

۵۰-دوخت های تزئینی

برخی از چرخ خیاطی‌ها، اما نه همه آنها، قابلیت ایجاد یک دوخت تزئینی یا چندین دوخت تزئینی را دارند. این دوخت‌ها می‌توانند پروژه‌ها را زیبا کنند و برای ایجاد نیاز به تمرین دارند. مطمئن شوید که شما یک موضوع محکم برای دوخت دارید و وقت خود را صرف آن کنید.

سوالات متداول

سه دوخت اصلی چیست؟

اگر در خیاطی تازه کار هستید، ابتدایی‌ترین دوخت‌هایی که باید بیاموزید عبارتند از: دوخت مستقیم دونده، دوخت پشتی و دوخت موقتی. این دوخت‌ها به شما یک مکان عالی برای شروع و یک پایه خوب برای دوخت لباس می‌دهند.

چگونه یک دوخت را شروع کنید و پایان می‌دهید؟

چند روش مختلف برای شروع و پایان یک دوخت وجود دارد. دوخت خود را با استفاده از گره زباله، تکنیک “L” یا گره دور لنگر کنید. هنگام پایان دادن به دوخت، نخ را به قسمت زیرین پارچه بیاورید. سوزن را زیر چند دوخت بکشید تا نخ محکم شود. در صورت لزوم، دوخت را در جهت مخالف انجام دهید.

چگونه می‌توانید دوخت را در خانه یاد بگیرید؟

ما در حال حاضر در عصر آموزش‌های آنلاین زندگی می‌کنیم. ویدیوهای شگفت انگیزی در یوتیوب و اینترنت موجود است که می‌تواند تقریباً هر دوختی را به شما آموزش دهد. همچنین، دوستان یا اعضای خانواده را که می توانند خیاطی کنند، فراموش نکنید. یک خیاط مشتاق را برای شام دعوت کنید و بعد از صرف غذا، روش‌های دوخت را از او بیاموزید. برخی از فروشگاه‌های پارچه و صنایع دستی نیز ، کلاس‌هایی را برای آموزش دوخت ارائه می‌دهند.

چگونه چرخ خیاطی را انتخاب می‌کنید؟

به دلایل خود برای خیاطی فکر کنید. آیا از این دستگاه برای صنایع دستی، ساخت یا ترمیم لباس، لحاف کاری، گلدوزی، ساخت پرده یا چیز دیگری استفاده می‌شود؟ هدف خود را در نظر بگیرید و بررسی کنید که چقدر زمان صرف استفاده از دستگاه برای دستیابی به بودجه مورد نظر خود می‌کنید. تحقیق کنید و ماشین‌های چرخ خیاطی را در محدوده قیمتی خود مقایسه کنید که می‌توانند عملکردهای مورد نیاز شما را انجام دهند.

انتخاب‌های خود را محدود کنید و به یک مغازه خیاطی بروید.به دنبال مشاهده انواع ماشین‌های چرخ خیاطی باشید و از متخصص فروش مشاوره بخواهید. تصمیم بگیرید و خرید مورد نظر خود را انجام دهید.

دوخت مستقیم یا زیگزاگ قوی‌تر است؟

دوخت مستقیم قوی‌ترین دوخت در نظر گرفته می‌شود، اما دوخت زیگزاگ هنوز کاملاً دوام زیادی دارد.

بهترین دوخت برای سجاف کردن چیست؟

اگر پارچه بافندگی سجاف شده باشد، استخوان شاه ماهی بهترین انتخاب است زیرا امکان انعطاف پذیری در سجاف را فراهم می‌کند. اگر انعطاف پذیری مهم نیست، دوخت پتو وقتی برای سجاف استفاده می‌شود بسیار زیبا به نظر می‌رسد.

تعداد دوخت‌ها چگونه تخمین زده می‌شود؟

اکثر پروژه‌های گلدوزی با هزینه هر هزار دوخت قیمت گذاری می‌شوند. برای تخمین تعداد دوخت‌ها، سه نکته در نظر گرفته می‌شود. بلوک‌های پر شده از ناحیه رنگی حدود ۱۲۵۰ دوخت در هر اینچ دارند. ساتن یا دوخت ستونی که معمولاً برای ساخت حروف یا حاشیه پهن استفاده می‌شود، معمولاً ۱۰۰ دوخت در هر ۱/۴ اینچ دارد. دوخت‌های سریع که برای ترسیم عناصر کوچک استفاده می‌شوند، معمولاً شامل حدود ۵۰ دوخت در هر اینچ خطی هستند.

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: ۲ میانگین: ۵]

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع سایت مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاپ آپ خرید روسری