۰

لباس جام جهانی ۲۰۲۲ تیم ملی ایران

لباس تیم ملی ایران در جام جهانی قطر 2022
بازدید 86

بیست و دومین جام جهانی فوتبال در تاریخ ۲۱ نوامبر سال ۲۰۲۲ در قطر برگزار خواهد شد. شاید عجیب‌ترین اتفاق آن میزبانی یک کشور عربی از خاورمیانه برای اولین بار باشد. یکی از دغدغه‌های اصلی قبل از برگزاری هر مسابقه، لباس تیم ملی ایران است. لباس جام جهانی ایران قطر ۲۰۲۲ در این مسابقات همانند سایر مسابقات با مشکلات پیچیده و عجیبی روبه رو است.

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با چالش‌های موجود در زمینه طراحی و تولید لباس تیم ملی ایران آشنا کنیم.

لباس تیم ملی ایران در جام جهانی

لباس ایران در جام جهانی ۲۰۲۲

ورزش از جهت اجتماعی و انسانی مزیت‌های زیادی برای فرد و جامعه دارد. این امر به خصوص در ورزش‌های گروهی مانند فوتبال بیشتر به چشم می‌آید. فوتبال از جمله ورزش‌هایی است که باعث انسجام ملی و تقویت هویت اجتماعی می‌شود. بازی در مسابقات ملی و جهانی روحیه شادی، همکاری، همبستگی و پرهیز از خشونت را به ارمغان می‌آورد.

این مسابقه پرهیجان حرفه‌ای در جهان، هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود. جام جهانی فوتبال برای اولین بار در سال ۱۹۳۰ در کشور اروگوئه برگزار شد.

بعد از آن جام جهانی به ترتیب در سال ۱۹۳۴ در ایتالیا، ۱۹۳۸ در فرانسه، ۱۹۵۰ در برزیل، ۱۹۵۴ در سوئیس، ۱۹۵۸ در سوئد، ۱۹۶۲ در شیلی، ۱۹۶۶ در انگلستان، ۱۹۷۰ در مکزیک، ۱۹۷۴ در آلمان غربی، ۱۹۷۸ در آرژانتین، ۱۹۸۲ در اسپانیا، ۱۹۸۶ در مکزیک، ۱۹۹۰ در ایتالیا، ۱۹۹۴ در آمریکا، ۱۹۹۸ در فرانسه، ۲۰۰۲ کره جنوبی، ۲۰۰۶ در آلمان، ۲۰۱۰ در آفریقای جنوبی، ۲۰۱۴ در برزیل و ۲۰۱۸ در روسیه برگزار شده است.

لباس ایران برای جام جهانی 2022

جام جهانی ۲۰۲۲ بیست و دومین جام جهانی است که به میزبانی شهر قطر برگزار خواهد شد. تاریخ برگزاری این مسابقه از ۲۰ آبان تا ۲۷ آذر خواهد بود. این رویداد مهم ورزشی در جهان همراه با فراز و نشیب‌های بسیاری بوده است. یکی از مشکلات مطرح در این مسابقات، لباس تیم‌های شرکت‌کننده در آن است. لباس جام جهانی ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و همواره دارای چالش‌های بسیاری است.

تحریم‌های موجود از جمله مشکلاتی است که باعث شده است تا لباس ایران برای جام جهانی قطر ۲۰۲۲ دچار مشکلاتی باشد. چرا که تامین کننده لباس جام جهانی تیم ملی ایران جزو مباحثی است که باعث شده است تا طراحی و اجرای لباس رسمی برای اعزام هر چه شایسته‌تر ایران دچار نقص‌هایی شود و موضوع لباس رسمی کاروان ورزش ایران همانند سایر سال‌های قبل دچار حاشیه‌های فراوانی باشد.

لباس کاروان ایران در جام جهانی

یکی از چالش‌های بسیار مهم در رابطه با تیم ملی فوتبال ایران، مشکل انتخاب لباس مناسب برای مسابقات جام جهانی فوتبال است. ایران جزو معدود کشورهایی است که تامین‌کننده البسه تیم ملی خودش را بسیار تغییر داده است. به عنوان مثال تیم ملی ایران از سال ۲۰۰۶ به این‌سو، با برندهای مختلفی همکاری کرده است. این برندها شامل آل‌اشپورت، جیووا، آدیداس، پوما، دایی و… است که در نوع خود یک رکورد به حساب می‌آید.

علاوه بر این فدراسیون فوتبال ایران به برندهای گفته شده در بالا، هزینه برند لباس را نیز پرداخت می‌کند. این در حالی است که سایر کشورهای دنیا برای پوشیدن پیراهن‌های برند هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. اما کشور ایران حتی برای تبلیغ برندهای این لباس‌ها ملزم به پرداخت هزینه است.

این در حالی است که تولیدکننده‌های بسیاری در ایران تمایل به تولید لباس جام جهانی ایران را دارند. اکنون در آستانه برگزاری جام جهانی، لباس تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ نیز با چالش‌هایی روبه رو است.

در جام جهانی 2022 لباس ایران چیست؟

طراحی لباس تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی قطر ۲۰۲۲ و مقدماتی ۲۰۲۱

پیراهن اول تیم ملی ایران زمینه‌ای سفید دارد. همچنین خطوطی باریک و افقی به حالت محو بر روی این لباس دیده می‌شود. پرچم ایران بر روی یقه و نوار لبه آستین این لباس کار شده است. همچنین خطوطی به حالت بریده بریده بر روی شانه‌ها نیز طراحی شده است. شانه سمت راست به رنگ سبز و شانه سمت چپ به رنگ قرمز است.

این مدل از رنگ‌بندی بر روی شانه‌ها شباهت بسیاری به لباس لیون فرانسه و لباس‌های تمرینی برند آدیداس دارد. البته این مدل طراحی دیگر در لباس‌های لیونی‌ها مشاهده نشده است. یکی از عجیب‌ترین طراحی‌های مربوط به لباس تیم ملی ایران تصویر یوزپلنگی است که بر روی لباس حک شده است و به یوزپلنگ ایرانی نسبت داده‌اند. اما پیش‌تر این موضوع مورد تایید قرار نگرفت. چرا که به گفته کارشناسان این تصویر مربوط به یوزپلنگ آفریقایی است.

از دیگر ویژگی‌های منفی لباس جام جهانی ایران استفاده از فونت نامناسب برای شماره حک شده بر روی لباس است. این موضوع باعث شده است تا زیبایی لباس تحت تاثیر قرار گیرد.

طراحی شورت این لباس نیز معمولی است. خطوط سبز رنگ در راست و خطوط قرمز در چپ این شورت سفید رنگ وجود دارد. لباس‌ اول طراحی شده برای این مسابقات رنگ سفید دارد. لباس‌های دوم با همان طراحی و جزئیات اما با رنگ قرمز و سبز ارائه شده است.

عکس لباس تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۲۲

عکس لباس جام جهانی ایران 2022

 

عکس لباس تیم ایران در جام جهانی 2022 قطر

لباس المپیک ۲۰۲۱ توکیو کاروان ایران

لباس کاروان ایران در المپیک توکیو

همانند سال‌های گذشته جام جهانی فوتبال، انتخاب لباس رسمی کاروان المپیک نیز در دقیقه ۹۰ انجام شد که مورد استقبال ورزش ‌دوستان نیز قرار نگرفت. این در حالی است که بازی‌های المپیک به مدت یک سال به تعویق افتاده بود؛ بنابراین طراحان لباس فرصت کافی برای طراحی یک لباس مناسب و در شان کاروان تیم ملی ایران داشتند.

اگرچه این لباس همانند لباس المپیک ریو، با چالش‌های زیادی رو به رو نبود، اما انتظار می‌رفت که بعد از این همه سال تجربه بتوانند لباسی را طراحی کنند که رضایت جامعه ورزش را به دنبال داشته باشد. لباس رسمی کاروان تیم برای خانم‌ها مانتو و مقنعه به رنگ فیروزه‌ای و شلوار سفید و برای مردان یک کت و شلوار ساده سورمه‌ای رنگ بود.

برای مطالعه بیشتر در مورد لباس المپیک توکیو مقاله “طراحی لباس عجیب المپیک ۲۰۲۱ + لباس المپیک سایر کشورها” را حتما بخوانید.

ما در این مقاله به بررسی لباس تیم ملی ایران برای جام جهانی قطر ۲۰۲۲ پرداختیم. با توجه به تبلیغات گسترده‌ای که برای لباس جام جهانی ایران شد، انتظار می‌رفت که در فرصت زیادی که برای این مسئله داشتند، یک لباس مناسب که در شان تیم ملی فوتبال ایران بود، انتخاب می‌کردند تا مورد استقبال جامعه ورزش و مردم قرار می‌گرفت.

عکس لباس تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۲۲

بازی تیم ایران و امارات

نتیجه بازی: ایران ۱ – امارات ۰

لباس تیم ملی ایران مقابل امارات در جام جهانی قطر

 

لباس تیم ملی ایران مقابل امارات در جام جهانی 2022

 

تیم ملی ایران در بازی امارات چه لباسی پوشید؟

 

بازی تیم ایران و کره

نتیجه بازی: ایران ۱ – کره ۱

لباس تیم ملی ایران مقابل کره در جام جهانی 2022

لباس تیم ملی ایران مقابل کره

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: ۱ میانگین: ۵]

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: هشدار شما مجاز به کپی کردن محتوا یا ذخیره صفحه نیستید